Víte, co máte dělat, když omylem odřete cizí auto? A řekl vám někdo, že lísteček za stěračem stačit nemusí? Drobná nehoda na parkovišti se pro paní Moniku proměnila v noční můru a bez rychlé právní pomoci D.A.S. se neobešla.
Paní Monika řídí často a ráda. Když ale přijde na parkování, už to tak slavné není. Jednoho dne se snažila vyjet z úzkého parkovací místa a napojit se na hlavní silnici. Během vyjíždění se jí však povedlo odřít a promáčknout bok nablýskaného auta, které stálo hned vedle. „Tohle je opravdový horor,“ bědovala paní Monika při pohledu na způsobenou škodu.
Řidič nabouraného auta nikde nebyl, a tak za stěračem nechala lísteček s kontaktními údaji, jak se sluší a patří. Dobře zamýšlené gesto se však otočilo proti ní. Asi 2 hodiny po nehodě jí volala policie: „Paninko, byla nám nahlášená nehoda od majitele poškozeného vozidla. Celou záležitost budeme šetřit jako ujetí od dopravní nehody a budeme od vás potřebovat, abyste nafotila své vozidlo a dostavila se na dechovou zkoušku.“ V tu chvíli paní Monika málem dostala infarkt. Postupovala však podle instrukcí a celá věc se předala pojišťovně.
Jak velké překvapení jí čekalo, když po několika měsících dostala od pojišťovny výzvu k zaplacení 56.000 Kč za odřené auto. Paní Monice se podlomily nohy: „To přece nemyslí vážně,“ povzdechla si. A protože si nevěděla rady, obrátila se na společnost D.A.S.
Ani tentokrát to právníci neměli jednoduché. Bylo totiž jasné, že paní Monika odjela z místa, aniž by sepsala záznam o nehodě nebo celou věc nahlásila policii. Právníkům se naštěstí podařilo získat záznam z kamerového systému a zároveň informaci o tom, že paní Monika okamžitě nahlásila nehodu pojišťovně a předala veškerou fotodokumentaci. Pojišťovnu tedy upozornili na to, že paní Monika jednala hned, a díky tomu byla druhému řidiči vyplacena škoda hned 3 týdny po nehodě. Na závěr poukázali i na judikaturu Nejvyššího soudu ČR, podle které je vždy potřeba řešit případ individuálně a podle okolností. Z každé nenahlášené nehody nejde odvodit nárok na regresní náhradu pojistitele.
Jak to nakonec dopadlo? Na základě této výzvy pojišťovna svůj pohled na věc přehodnotila a od úhrady 56.000 Kč upustila. „To mi spadl kámen ze srdce,“ vydechla paní Monika, která měla celou dobu nervy na pochodu. Navíc ušetřila dalších 16.000 Kč, které by zaplatila, pokud by si na právní pomoc najala advokáta.
Právní ochrana vozidla
Nonstop právní služby pro každého, kdo vlastní vozidlo, a také pro ty, kterým ho půjčuje