Jak se bránit neoprávněné exekuci

2 min čtení

Nestává se to často, ale… Občas je exekuce zahájena neoprávněně nebo jsou jí postiženy věci, které patří někomu úplně jinému. Jak se tedy správně v takových případech bránit?

O tom, že je proti Vám vedena exekuce se dozvíte z vyrozumění, které exekutor musí zaslat nejpozději s prvním exekučním příkazem. V případě, že je proti Vám exekuční řízení zahájeno neoprávněně, je na místě situaci řešit co možná nejrychleji.

Neoprávněně zahájená exekuce

Je možné, že jste dlužnou částku již v minulosti uhradili, povinnost něco učinit zanikla nebo byl závazek promlčený dříve, než byl uplatněn u soudu. Nejprve je však vhodné nahlédnout u exekutora do spisu a ověřit si tak, zda se náhodou nemýlíte. Pokud jste i nadále přesvědčeni, že je proti Vám exekuce vedena neoprávněně, je nezbytné podat návrh na zastavení exekuce, a to do 15 dnů od chvíle, kdy jste se dozvěděli, že zde je důvod pro její zastavení. Náležitostmi návrhu jsou zejména:

  • vylíčení skutečností, pro které máte lhůtu za dodrženou,
  • srozumitelnost,
  • určitost,
  • přiložené listinné důkazy, kterých se dovoláváte.

Pokud náležitosti dodrženy nejsou, exekutor návrh odmítne a vše se zdrží, jelikož je nutné se proti odmítnutí odvolávat. Je-li návrh v pořádku, exekutor jej předloží dalším účastníkům exekuce s dotazem, zda se zastavením souhlasí. Souhlasí-li všichni, exekutor návrhu vyhoví. V opačném případě celý exekuční spis postoupí k rozhodnutí soudu.

Neoprávněně obstavený majetek

Častěji se ale setkáváme se situacemi, kdy exekutor, často i neúmyslně, sepíše majetek, který patří jiné osobě než dlužníkovi. Pokud se tak stane, opět se vyplatí neotálet a nejpozději do 30 dnů od chvíle, kdy se o neoprávněném obstavení Vašeho majetku dozvíte, podat u exekutora návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. O vyškrtnutí věcí ze soupisu rozhoduje exekutor na základě podkladů, které k návrhu přiložíte, a to do 15 dnů od jeho doručení. Pokud exekutor nevyhoví včas podanému návrhu, třeba i jen zčásti, můžete do 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora podat žalobu na vyloučení věci ze soupisu k soudu, který exekuci nařídil – pamatujte však, že musíte prokázat, že jste jejím vlastníkem. Dokud soud o žalobě nerozhodne, nesmí exekutor sepsanou věc prodat.

Kombinovaný balíček RODINA

Komplexní právní služby pro každého, kdo má rodinu

Další příběhy
se stejným pojištěním